Ostatnio na Polskim rynku wyszła książka “Pasja Testowania” Krzysztofa Jadczyka, a to jest dobry moment, żeby powiedzieć o innych książkach, które były wcześniej i porównać. 

Jeżeli chodzi o książki, to jest pierwsze źródło wiedzy do którego sięgamy jeśli będziemy chcieli się czegoś nowego nauczyć. Książka do której chyba jako pierwszej powinniśmy zajrzeć to jest gitbook Testowanie Oprogramowania Piotrka Wicherskiego, który też prowadzi grupę o testowaniu na Facebooku. To nie jest typowa książka. To jest bardziej, ja to bym tak nazwała, agregatem wiedzy i różnych linków, linki do artykułów, do podcastów, do blogów i tak dalej. 

Natomiast tradycyjne książki mamy trzy. Rafała Pawlaka “Testowanie Oprogramowania” pojawiła się jako pierwsza w 2014 roku. Później powstał “Zawód Tester” Radosława Smilgina. Ostatnio pojawiła się właśnie “Pasja Testowania”. 

Jeśli chodzi o te książki to “Testowania Oprogramowania” w wersji papierowej nie dostaniemy. Można kupić używane na allegro i e-booku. Kiedyś była tylko ta książka i to od niej się zaczynało. To jest bardzo fajna książka. Tylko ona jest typowo technicznie pisana. Nie wiem jak to nazwać. Jest krótka, zwięzła i na temat. Natomiast jest dość skomplikowana szczególnie dla osób, które zaczynają. Więc raczej bym jej nie polecił na początek. Aczkolwiek jest dobra książka, bo dużo spraw technicznych opisuje i nie jest za gruba. 

Później mamy “Zawód Tester” Radosława Smilgina, którą pewnie większość testerów ma gdzieś na swoich półkach. Jeśli macie tą książkę to tak naprawdę “Pasja Testowania” nie macie po co kupować. Radek tu odwalił kawał dobrej roboty. Książkę się przyjemnie czyta, są fajne przykłady zastosowania wiedzy w praktyce. To co mi się u Radka w książce podoba, to to, że  nie oszukuje i nie mówi, że nazewnictwo jest spójne i wszyscy go tak samo używają w świecie IT, bo tak nie jest. Natomiast “Pasja Testowania” też jest bardzo fajną książkę, którą też polecam. Natomiast jeżeli macie którąś z wspomnianych wcześniej, to nie ma za bardzo sensu kupować tej trzeciej. Jeżeli jesteście na samym początku, to “Pasję Testowania” bym polecił z tego względu, że ta książka i sam autor tego nie ukrywa, jest pisana bardziej z artykułów. Więc rozdziały szybko się czyta. Jest dużo fajniej wiedzy. W niektórych miejscach, moim zdaniem, można by było ciut na jakiś temat napisać kilka słów więcej, ale wiadomo to jest książka, a nie kurs więc wszystkiego nie poznamy z tej książki. Jednak dla początkujących osób bardzo fajna książka. Którą bym polecił. 

 

Podsumowując macie trzy książki, macie też gitbook od Piotrka do którego warto zajrzeć. Dla osób początkujących odradzam “Testowanie Oprogramowania” Rafała. Natomiast między “Zawód Testera” a “Pasja Testowania” jest ciężki wybór. Radek bardziej się rozpisuje i sięga momentami do historii, pokazując co z czego się wzięło. Jest to fajne ale nie konieczne. Natomiast Krzysztof pisze zwięźle i na temat, a fragmenty książki są dostępne w sieci. 

 

Aktualne ceny książek znajdziesz w zakładce “Książki”, natomiast książka Poitrka jest pod adresem: https://pwicherski.gitbook.io/testowanie-oprogramowania/